Skip to main content

برای انتخاب پروژکتور سینما خانگی آیتم های ذیل تعیین کننده هستند:

Projector brightness

Brightness با معیار ANSI Lumens قابل ارزیابی است و هر چه بیشتر باشد پروژکتور سینمای خانگی نوردهی بالاتری دارد برای انتخاب Brightness مناسب باید به چند سوال پاسخ دهیم.

آیا میزان نور در محیط سینما خانگی قابل کنترل است؟

بهترین نتیجه بدون در نظر گرفتن میزان نور دهی پروژکتور در سینما خانگی بدون نور مزاحم حاصل می گردد.اگرچه همیشه نمیتوان نور مزاحم را کنترل کرد میزان نوردهی پروژکتور خانگی به میزان افزایش نور باید افزایش یابد.

سینماخانوادگی ما چقدر بزرگ است؟

هرچه سینمای خانوادگی ما بزرگتر به طبع پرده سینمای خانگی بزرگتر و فاصله نصب پروژکتور خانگی تا پرده نمایش بیشترمیشود که در این حالت ما نیاز به پرورکتور خانگی با Brightness بیشتر برای سینمای خصوصی هستیم.

Projector resolution

رزولیشن میزان پیکسل تشکیل دهنده تصویر است به عنوان مثال1920*1080 به معنی 1920 ردیف در 1080 پیکسل میباشد هرچه میزان رزولیشن بالاتر باشد تصویر دیده شده در سینمای خصوصی با جزئیات بیشتری خواهد بود.سوال مهم این است که چه مقدار رزولیشن برای سینما خانگی مناسب است؟جواب صحیح این که هر چه رزولیشن بالاتر،شفافیت وجزئیات بیشتر، ولی باید دقت کرد که محتوی برای آن رزولیشن در دسترس باشد.

Aspect ratio

Aspect ratio نسبت طول به عرض صفحه نمایش سینمای خانگی است معمولا این نسبت 16 به 9 میباشد که برای تماشای برنامه های تلویزیونی در سینما خانگی مناسب است.اگر برای فیلم های روی پرده سینما و فیلم های هالیوودی برنامه ریزی میکنیم پرده هایی با نسبت2.35 به 1 برای سینما خصوصی مناسب است

Contrast ratio

به میزان فاصله رنگ سیاه تا سفید و یا به اصطلاح میزان شیدهای رنگ مشکی اطلاق میشود که هر چه بیشتر باشد تصویر دیده شده در سینما خانوادگی جزئیات رنگ بیشتری دارد

Noise

پروژکتورها به علت داشتن فن از خود صدا تولید میکنند که  اگر نزدیک به گوش شنونده باشد در سینمای خانوادگی مشکل ایجادمی کند ونیاز به انتخاب پروژکتور با صدای نویز کمتر میباشد.

Lamp life

اگر از پروژکتورهای لامپی برای سینمای خصوصی استفاده میکنیم باید بدانیم بعد از چندین هزار ساعت میزان نوردهی پروژکتور خانگی کاهش و نیاز به تعویض لامپ میباشد

Alireza Ekhlas

Author Alireza Ekhlas

More posts by Alireza Ekhlas