Skip to main content

پنل‌های آکوستیک کدامند و چگونه عمل می‌کنند؟

اگر به سینمای خانگی و تجهیزات آن علاقه دارید، ممکن است از خود بپرسید که چه کارهای تکمیلی برای بهبود آن می‌توانید انجام دهید. پنل‌های آکوستیک با قابلیت بالای خود در پخش صدا، تجربه‌ای بهتر را برای مخاطب رقم می‌زنند.

لازم نیست سیستم صوتی تصویری شما بهترین باشد تا بتوانید از پنل‌های آکوستیک لذت ببرید؛ بلکه می‌توانید سینمای خانگی خود را با استفاده از این پنل‌ها تا حد زیادی بهبود دهید. این پنل‌ها در تجربه صوتی تاثیر به سزایی دارند و لذت مشاهده هر برنامه‌ای را افزایش می‌دهند. با خواندن این مقاله، با طرز کار و چگونگی این پنل‌ها آشنا می‌شوید سپس قادر خواهید بود که انتخاب بهتری داشته باشید.

طنین (Reverberation) چیست و چگونه کنترل می‌شود؟

طنین یا Reverberation به اختصار به صدایی گفته می‌شود که به طور غیرمستقیم در فضای اتاق شنیده می‌شود. برای مثال، هنگامی که به تماشای یک ویدیو مشغول هستید، شاهد دو تجربه شنیداری خواهید بود؛ صدای مستقیمی که از بلندگو‌ها به گوش می‌رسد و صدای غیرمستقیمی که به صورت موج در همه جهات منبع پخش می‌شود.

صدای بلندگو‌‌ها در برخورد با سقف و دیوار‌ها منعکس می‌شود و به صورت غیرمستقیم در تعامل با مخاطب قرار می‌گیرد. به گونه‌ای می‌توان گفت که طنین شبیه به اکو است؛ با این تفاوت که در اکو صدا با تأخیر زیادی منعکس می‌شود اما Reverb به سرعت اتفاق می‌افتد. این پژواک آن قدر سرعت بالایی دارد که مغز هنگام آنالیز، صدای مستقیم و صدای غیرمستقیم منعکس شده را در یک زمان می‌شنود. به همین دلیل مغز همه تجربه صوتی را در یک قالب تصور می‌کند؛ در صورتی که این صوت، ترکیبی از دو سیگنال صوتی است.

چرا پنل‌های آکوستیک یا فوم آکوستیک مهم هستند؟

با توضیحاتی که پیش‌تر داده شد کم و بیش می‌توانید به کارآیی پنل ‌آکوستیک پی ببرید. تیم کدالی با نصب حرفه‌ای این پنل‌ها، امواج صوتی بهم‌ریخته و پرپیچ و خم را مختل کرده و در راستایی ایده‌آل قرار می‌دهد.

انواع مختلفی از پنل آکوستیک وجود دارد؛ برخی از این پنل‌ها جاذب صدا هستند و برخی دیگر صوت را در مسیر معینی منحرف می‌کنند. این پنل‌ها طنین را خاموش یا منحرف می‌کنند تا مطمئن شوند که صدای مستقیم و شفاف تنها چیزی است که به گوش شما می‌رسد. به این ترتیب، پنل آکوستیک به عنوان نوعی سپر صوتی بین امواج صوتی منعکس شده و شما عمل می‌کند.

مزایای استفاده از پنل آکوستیک

پنل آکوستیک از مزایای بسیاری جهت بهبود سینمای خانگی شما برخوردار است. این مزایا عبارت‌اند از:

کاهش آلودگی صوتی

امواج صوتی بسیاری در محیط وجود دارد؛ این امواج می‌توانند از کوچک‌ترین درز‌ها، پنجره‌ها و هر بازشوی دیگری عبور کنند. پنل‌های آکوستیک در کاهش این آلودگی‌های صوتی نقش به سزایی دارند؛ زیرا این پنل‌ها جاذب و دافع صدا هستند. بدین صورت که بدون مسدود کردن صدا، با جذب آن آلودگی‌های صوتی محیط را حذف می‌کنند. این پنل‌ها برای کنترل انعکاس صوتی به کار می‌روند و کاربرد آن‌ها کاملا با با عایق صوتی متفاوت است.

 

افزایش کیفیت صدا

پنل‌های آکوستیک بصورت فوم‌های با هرم‌های بیرون‌زده یا گوه‌ای به بازار عرضه می‌شوند. این پنل‌ها علاوه بر جذب صدا، در کاهش اکو و افزایش کیفیت صدا و گفتار نیز تاثیر بسیاری دارند. در عین حال، این پنل‌ها به گرم شدن اتاق نیز کمک شایانی می‌کنند. زیرا این پنل‌های صوتی، با کاهش دامنه امواج ،انرژی صوتی را تبدیل به گرما کرده و در محیط پخش می‌کنند.

 

طراحی اتاق

اکثر کسانی که به کیفیت صدا اهمیت می‌دهند از پنل‌های آکوستیک استفاده می‌کنند. این پنل‌ها علاوه بر بهبود سینمای خانگی، در استودیو‌ها یا فضاهای کاری مربوطه نیز استفاده می‌شوند. به همین دلیل شکل این پنل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

پنل‌ آکوستیک کدالی از جنس‌هایی همچون پشم سنگ، فوم و دیگر متریال با چگالی مناسب تهیه می‌شود. این پنل‌ها معمولا روکار نصب می‌شوند و ظاهر اتاق را به کلی عوض می‌کنند. انواع مختلفی از پنل‌های آکوستیک وجود دارد که رنگ و بافت‌های متفاوتی دارند. علاوه بر این، این محصول در اندازه‌ها و ضخامت‌های متفاوتی مناسب با نیاز کاربر عرضه شده و در نقاط مختلف یک اتاق اعم از دیوارها، سقف و درها نصب می‌شود.

 

پنل‌ آکوستیک چگونه کار می کند؟

صدا یک موج محسوب می‌شود؛ این موج می‌چرخد و جهش دارد. لذا قصد ما این است این جهش را با تجهیزات مخصوص کنترل کنیم. این کنترل با طراحی سطح پنل اتفاق می‌افتد. اگر به پنل‌های آکوستیک دقت کنید شاهد یک سطح گرد خواهید بود؛ این سطح به شما اجازه می‌دهد تا صدا را در همه جهات جهش دهید.

صدایی که شما در اثر انعکاس می‌شنوید به صورت یک موج مختل به گوش شما می‌رسد اما پنل‌های آکوستیک با طراحی خود، انرژی صوتی را به صورت یک موج منحنی پخش می‌کنند؛ بدین صورت که هنوز طنین یا Reverb در فضا وجود دارد اما پنل آکوستیک آن را به گونه‌ای پخش کرده است که چندان قابل شنیدن نیست.

پنل آکوستیک تقریبا مانند پنل‌های تله باس هستند با این تفاوت که کمی در کاربری متفاوتند. پنل شما می‌تواند با یک پارچه صاف پوشیده شده باشد یا برآمدگی‌های دندانه‌دار داشته باشد. اما در هر دو صورت هندسه این پنل به گونه‌ای است که صدا به آن ورود می‌کند اما خارج نمی‌شود.

آیا پنل آکوستیک صدا را خارج می‌کند؟

از اشتباهات رایجی که در مورد پنل‌های آکوستیک وجود دارد عایق صدا یا sound proof بودن این پنل‌هاست. لازم است بدانید که پنل آکوستیک با پنل عایق متفاوت است و کاربری‌های متفاوتی دارند. پنل عایق به صورت دو طرفه کاربرد دارد اما پنل آکوستیک به صورت یک طرفه در راستای بهبود صوت عمل می‌کند.

چرا پنل‌های آکوستیک خود را به کدالی بسپاریم؟

کدالی هنگام ساخت حرفه‌ای این پنل‌ها، از متریال مشخصی استفاده می‌کند. این پنل‌ها از ترکیب چند متریال مختلف با چگالی‌های متفاوت، متناسب با فضای مورد نظر ساخته می‌شود. همچنین نصب این پنل‌ها نیز نیازمند دقت و بررسی بسیاری است. کدالی ابتدا فضای شما را آنالیز می‌کند؛ سپس با توجه به موقعیت نمایشگر و اسپیکر ها اندازه، محل نصب و تعداد پنل‌های شما را محاسبه می‌کند. به این صورت شما قادر خواهید بود بهترین تجربه صوتی را در فضای خود اعم از سینمای خانگی، استودیو و … تجربه کنید.

شما چه تجربه‌ای در استفاده از این پنل‌ها داشته‌اید؟ نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید